Wersja polskaEnglish version

HGV-Levy – Wielka Brytania

Wielka Brytania dysponuje siecią autostrad o łącznej długości 3600 km. Do niedawna przejazd po nich był bezpłatny. Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje podatek HGV Levy (skrót od słów "Heavy goods vehicle road user levy").

Jak działa system?

Podatek bazuje na winietach, ważnych przez określoną ilość czasu (np. dzień, tydzień, miesiąc lub pół roku). Opłata obejmuje wszystkie pojazdy o masie powyżej 12 ton. Brytyjscy kierowcy mogą jednak odliczyć opłatę od płaconego dziś podatku drogowego – co w praktyce oznacza, że obciążone są wyłącznie pojazdy zagraniczne. Władze brytyjskie tłumaczą konieczność wprowadzenia opłat pogarszającym się stanem dróg, do czego w dużym stopniu przyczyniać ma się tranzyt ponad 130 tys. pojazdów z zagranicy rocznie.

Jakie pojazdy są objęte opłatami?

Stawki zależą od kategorii pojazdu. Wyróżniono cztery podkategorie:

  • ciągniki z naczepą powyżej 4000 kg,
  • ciągniki dwuosiowe,
  • ciągniki z trzema lub więcej osiami,
  • pozostałe pojazdy ciężarowe.

Wpływ na wysokość opłaty ma także klasa emisji spalin oraz liczba osi danego pojazdu. 

Dokładną klasyfikację pojazdów można znaleźć tutaj.

Kto i w jaki sposób kontroluje płatność?

Do kontroli płatności wykorzystywane są kamery, zainstalowane na autostradach, na promach oraz w punktach granicznych. Automatycznie identyfikują one pojazdy, u których stwierdzono nieprawidłowości w naliczaniu opłat. Brak opłaty skutkuje karą w wysokości 300 funtów. Jeśli mandat nie zostanie opłacony niezwłocznie, pojazd może zostać zatrzymany i przetransportowany na specjalny płatny parking.

Jak płacić?

Opłatę należy wnieść przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Rejestracja czy podpisywanie umowy z operatorem systemu jest możliwa, ale nie jest bezwzględnym wymogiem.

Stawki podatku HGV Levy wynoszą od 1,7 do 10 funtów dziennie, w zależności od klasy pojazdu. Najwyższa możliwa opłata roczna to 1000 funtów.

Opłaty za przejazd można dokonać na trzy sposoby:

  • telefonicznie
  • online na stronie operatora, spółki Northgate Public Services
  • za pomocą karty paliwowej - na promie lub w punktach sprzedaży (tzw. POS, czyli Point of Sales) poza Wielką Brytanią

Niezależnie od metody zakupu, wszystkie dane o pojeździe i terminie ważności winiety będą każdorazowo zapisywane w bazie danych systemu. Znika więc tym samym obowiązek posiadania papierowej czy też naklejanej na szybę winiety. Status jej ważności będzie można sprawdzić online, wpisując szczegółowe dane pojazdu.

Ważne linki: