Wersja polskaEnglish version

O systemie

Elektroniczny system opłat drogowych w Polsce nosi nazwę viaTOLL. Obowiązuje pojazdy o masie wyższej niż 3,5 tony, w tym autobusy. Na dzień 01.05.2014 r. system płatnych dróg obejmował 2880 km autostrad i dróg ekspresowych oraz sieć dróg krajowych innych klas.

Jak działa system?

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (DSRC). Składa się on z dwóch elementów:

  • urządzenia pokładowego viaBOX
  • bramownic, wyposażonych w anteny

Urządzenie pokładowe viaBOX

Jest to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, które montuje się na przedniej szybie pojazdu. Urządzenie koduje informacje o pojeździe. Kiedy ten zbliża się do punktu poboru myta, viaBOX komunikuje się z antenami na bramownicach. W ten sposób przesyła do czujników dane o pojeździe, które są później przekazywane do centrum rozliczeniowego. Tam, na ich podstawie, wystawiana jest faktura.

Gdzie nabyć viaBOX

Urządzenie viaBOX jest wypożyczane u operatora za kaucją zwrotną w wysokości 120 zł. Można je zamówić poprzez: operatora karty paliwowej DKV i odebrać w punkcie obsługi klienta. 

Bramownice

Znajdują sięprzy każdym wjeździe oraz wyjeździe z płatnej drogi. Kiedy pojazd wyposażony w viaBOX mija bramownicę, opłata nalicza się automatycznie. Urządzenie informuje o tym kierowcę pojedynczym sygnałem. Kierowca nie musi się zatrzymywać w celu regulacji płatności.

Technologia DSRC

DSRC to technologia łączności, przy pomocy której naliczane są opłaty drogowe w Polsce. Wykorzystywana jest do poboru myta także w wielu innych krajach, m.in. w Austrii, Czechach czy na Słowacji. Skrót DSRC pochodzi z ang. dedicated short-range communication, czyli dedykowana komunikacja krótkiego zasięgu. Bywa nazywana w uproszczeniu technologią mikrofali.

Technologia DSRC działa w oparciu o dwa rodzaje współpracujących urządzeń:

  • Czujniki rejestrujące fale - są one umieszczone na bramkach albo słupkach przy drodze, w miejscach kluczowych dla poboru opłat.
  • Transpondery - wysyłają dane o pojeździe do czujników. Są to urządzenia pokładowe, takie jak viaBOX, który działa w polskim systemie e-myta.

System mikrofalowy DSRC uważany jest w Europie za najbardziej opłacalną i najwygodniejszą w obsłudze metodę elektronicznego poboru opłat drogowych.