Wersja polskaEnglish version

Via-Verde - Portugalia

Portugalski system poboru myta nosi nazwę Via Verde. Obejmuje on około 3 tys. km autostrad. Oblicza się, że Portugalia posiada cztery razy więcej kilometrów autostrad w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż Wielka Brytania, a nawet o 60% więcej niż świetnie skomunikowane Niemcy.

Jak działa system?

Myto można regulować na tradycyjnych bramkach lub elektronicznie - przejeżdzając przez specjalne bramownice zbudowane nad drogami.

Jakie pojazdy są objęte opłatami?

Opłata drogowa obejmuje wszystkie pojazdy, niezależnie od ciężaru. Jest ona jednak zależna od wielkości pojazdu i liczby osi.

Dokładną klasyfikację pojazdów oraz kalkulator opłat można znaleźć tutaj.

Za które drogi trzeba zapłacić?

Płatne są autostrady, oznaczone jako A i ponumerowane od 1 do 17.

Warto wiedzieć, że w Portugalii jeszcze do niedawna istniało kilka bezpłatnych autostrad SCUT. 

Z powodu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego odcinki te również zostały objęte opłatami. Obowiązuje na nich wyłącznie system Via Verde. Można je rozpoznać po umieszczonych przed wjazdem tablicach informacyjnych z napisem „electronic toll only“. Nie mają one również bramek wjazdowych. Są zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w Portugalii. Z tego powodu nie ma możliwości opłacenia przejazdu „z dołu”. Można jednak zapłacić metodą pre-paid – poprzez:

  • doładowanie urządzenie pokładowego (np. DKV Box),
  • wniesienie opłaty z góry w oddziałach poczty (CTT), punktach PayShop lub na stacjach benzynowych, gdzie można kupić specjalne naklejki,
  • wniesienie opłaty w jednym z czterech punktów na przejściach granicznych.

Mandat za brak ważnego biletu lub urządzenia pokładowego jest zazwyczaj kwotą 10 razy wyższą od stawki, jaką kierowca powinien był uiścić za dany odcinek i nie może być ona kwotą niższą niż 25 euro.

Jak płacić?

Opłatę możemy uregulować przy bramce wjazdowej lub wyjazdowej. Stawki są zależne od odcinka autostrady oraz kategorii pojazdu. 

Przyjmowane są płatności:

  • gotówką, 
  • kartami debetowymi,
  • kartami paliwowymi różnych operatorów, np. DKV. 

Uwaga: karty kredytowe są honorowane bardzo rzadko.